Jaunųjų kūrėjų pažintis su literatūriniais Pociūnėliais

Jaunųjų kūrėjų būrelį lankantys mokiniai gegužės 24 d. plačiau susipažino su Pociūnėliais. Būrelio vadovė Roma Buivydienė pakvietė vaikus aplankyti tas Pociūnėlių vietas, kurios susijusios su literatūra.

Pirmiausia sustota prie Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, pastatytos 1805 m. Bažnyčia įdomi tuo, kad susijusi su lietuvių rašytoju, švietėju, Žemaičių vyskupu Motiejumi Valančiumi (1801 – 1875), garsiosios apysakos ,,Palangos Juzė“ autoriumi. Būtent Motiejus Valančius specialiu dokumentu 1858 m. Pociūnėlių bažnyčioje įvedė Šv. Jono ir Šv. Martyno atlaidus (jau kelerius metus vyksta tik Šv. Jono atlaidai).

Šalia bažnyčios esančiose senosiose miestelio kapinėse palaidota jauna mirusi poetė Genovaitė Dubauskaitė (1951 – 1972). Ne vienas jos eilėraštis tapo daina. Garsus kompozitorius, dirigentas, Baisogalos liaudies kaimo kapelos ,,Žvangulis“ meno vadovas Vilimas Malinauskas (g.1943 m.), pedagoginį kelią prieš kelis dešimtmečius pradėjęs Pociūnėlių vidurinėje mokykloje, sukūrė muziką pagal kelis Genovaitės Dubauskaitės eilėraščius: ,,Vakaras prie jūros“, ,,Tave matau“, ,,Paskutinis mokyklos valsas“ ir kitus. Jaunieji kūrėjai aplankė poetės kapą.

Jauniesiems kūrėjams, sugrįžusiems prie mokyklos, būrelio vadovė priminė dar vieną žymų buvusį mūsų mokyklos mokinį – Gintautą Akelaitį (g.1949 m.), Lietuvos kalbininką, humanitarinių mokslų daktarą. Gintautas Akelaitis, besimokydamas Pociūnėlių vidurinėje mokykloje, rašė eilėraščius. Kompozitorius Vilimas Malinauskas pagal jo eiles yra sukūręs kelis muzikinius kūrinius: ,,Abiturientų daina“, ,,Draugams susitikus“, ,,Taip bėga dienos“ ir kitus.

Vaikai klausėsi vadovės pasakojimo apie tai, kaip jų gimtasis kraštas, istorijoje minimas kaip Liaudos kraštas, susijęs su lietuvių literatūros klasikais Jonu Mačiuliu – Maironiu (1862 – 1932) , Vincu Mykolaičiu – Putinu (1893 – 1967). Įdomu tai, kad Liaudos kraštas aprašomas Maironio baladėje ,,Čičinskas“ bei Putino romane ,,Sukilėliai“. Liaudos krašto bajorų gyvenimą istoriniame romane ,,Tvanas“ pavaizdavo žymus lenkų rašytojas, Nobelio literatūros premijos laureatas Henrikas Senkevičius (1846 – 1916).

Jaunieji kūrėjai, susipažinę su literatūriniais Pociūnėliais, įsitikino, kad gyvename įdomioje, istoriniu bei kultūriniu požiūriu svarbioje vietovėje.